„Działania Marii Skłodowskiej-Curie” (MSCA) finansowane ze środków programu HORYZONT 2020, wspierają naukowców na wszystkich etapach ich kariery i niezależnie od ich narodowości.
Granty przyznawane są beneficjentom we wszystkich dziedzinach badań.
Program również wspiera programy doktoranckie realizowane we współpracy z przedsiębiorstwami, łączące badania naukowe z pracą w przedsiębiorstwach, a także inne nowatorskie szkolenia zwiększające szanse na zatrudnienie i rozwój zawodowy.
Oprócz grantów na badania naukowcy mają możliwość zdobycia doświadczenia za granicą i w sektorze prywatnym. Mogą również uczestniczyć w szkoleniach pozwalających zdobyć dodatkowe kompetencje lub poznać dyscypliny, które mogą przyczynić się do rozwoju ich kariery zawodowej. Więcej informacji na temat różnych możliwości finansowania oraz kryteriów ubiegania się o nie można znaleźć poniżej.
Marie Skłodowska-Curie Actions in H2020 – Country factsheets (dane dotyczące udziału różnych krajów, w tym Polski w MSCA w Horyzoncie 2020)
Główne obszary finansowania:
- INDIVIDUAL FELLOWSHIPS (IF)
Stypendia indywidualne (wyjazdowe i przyjazdowe): wsparcie międzynarodowej mobilności doświadczonych naukowców, również z możliwością pracy w środowisku pozaakademickim
Practical Guide for applicants
Marie Skłodowska-Curie Actions – Individual Incoming Fellowships at the University of Warsaw (pdf)
Baza zgłoszeń opiekunów naukowych – stypendia przyjazdowe – MSCA Individual Fellowships (Excel)
Baza ofert instytucji goszczących MSCA – stypendia indywidualne wyjazdowe - INNOVATIVE TRAINING NETWORKS (ITN)
Sieci szkoleń innowacyjnych: wparcie innowacyjnych szkoleń początkujących naukowców - RESEARCH AND INNOVATION STAFF EXCHANGE (RISE)
Wymiana pracowników w zakresie badań i innowacji: wsparcie współpracy międzynarodowej i międzysektorowej; najnowszy poradnik dot. aplikowania o projekty MSCA RISE. - CO-FUNDING OF REGIONAL, NATIONAL AND INTERNATIONAL PROGRAMMES (COFUND)
Dofinansowanie programów regionalnych, krajowych i międzynarodowych mających na celu wsparcie mobilności międzynarodowej naukowców, szkolenia/stypendia, np. program POLONEZ koordynowany przez NCN (stypendia przyjazdowe dla naukowców z zagranicy w celu realizacji projektów badawczych w polskich instytucjach naukowych).
- EUROPEAN RESEARCHERS’ NIGHT
W ramach działań Marii Skłodowskiej-Curie finansowana jest również Europejska Noc Naukowców – wydarzenie, które odbywa się co roku w całej Europie w ostatni piątek września.
Więcej informacji:
- Official Guide for applicants by the European Commission: http://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/other/guides_for_applicants/h2020-guide-appl-msca-if_en.pdf
- MSCA website – DG Research and Innovation: http://ec.europa.eu/research/mariecurieactions/about-msca/actions/if/index_en.htm
- H2020 Participant Portal and the submission system:
https://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/h2020/topics/msca-if-2018.html
Osoby zainteresowane udziałem w programie prosimy o kontakt z Biurem Międzynarodowych Programów Badawczych:
Anna Demner:
e-mail: Anna.Demner@adm.uw.edu.pl, phone: +48-22-5524201
Izabela Dranka:
e-mail: Izabela.Dranka@adm.uw.edu.pl, phone: +48-22-5520743